Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи или „куди”, както ги наричат местните тук. Над 400 коледари участват в пресъздаването навръх Рождество Христово на тази уникална традиция, без аналог в цяла България.
Тежките стъпки от танца с ботуши с шпори, стегнати мъжки редици, писък на гайди и песните на ямболските коледари са преживяване, което всеки трябва да изпита. Видиш ли ги, няма как сърцето ти да не трепне, казват с гордост хората в Ямбол.
Парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде достъпна за посетители от 8 декември тази година, но само с предварителни резервации, групите ще трябва да почакат до февруари следващата година, съобщи АФП, като се позова на интервю на мениджъра за връзки с обществеността на катедралата пред местно издание.
Първата служба за откриване на реконструираната катедрала е насрочена за 7 декември, а на следващата сутрин ще бъде отслужена първата празнична литургия в храма-шедьовър на готическото изкуство, поразен от пожар на 15 април 2019 г.
От 8 декември катедралата ще е отворена за всички индивидуални посетители, каза Сибил Белами-Браун. Входът "ще е безплатен, разбира се", с изключение на музея в катедралата, който е със специален статут. Посещенията обаче ще трябва да бъдат запазени на уебсайт. "Резервацията ще е лесна, достъпна два дни предварително и ще гарантира точен час на вли
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.
Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).
Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.
Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите.
„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к
Историята на града от класическата епоха Европос, чиито жители били първите хора, наричани „европейци“, е част от нова експозиция в Националния археологически музей, която беше открита в Атина миналия уикенд, съобщи гръцката агенция АНА-МПА специално .
Европос бил част от древната област Ботиая в Македония, на 18 км от Пела и разположен между река Аксиос (Вардар – б.ред.) и Гумениса.
Изложбата „Градът на европейците“, както ги наричат древните извори, се състои от 5 части, които хвърлят светлина върху живота на неговите граждани, и от 17 уникални предмета, придружени със снимки и аудиовизуални материали.
Прожектират се два кратки филма, които показват древния град и археологическия обект, както и филм за живота на Селевк I Никатор, най-важния от приемниците (диадохите) на Александър Велики и основател на легендарната династия на Се
Как се е развило модерното танго пеене представят с концерт в Ямбол италианският тенор Фабио Армилиато и Симфониета Враца.
Рециталът „Кантанго” проследява тясната връзка между тангото и оперното пеене, обяви организаторът на събитието Панайот Балахуров от "Стар продъкшънс".
Концертът е на 25 октомври в Зрителната зала на Община Ямбол.
Екипът на проекта „Кантанго“ включва Фабио Армилиато (тенор), Фабрицио Моката (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Цветана Горкиева (актриса) и Симфониета - Враца с диригент Христо Павлов.
Звездата на концерта е безспорно Фабио Армилиато - един от най-изтъкнатите съвременни тенори на световната оперна сцена. Публиката в Ямбол ще има шанса да се наслади на неговия прекрасен глас и впечатляващо артистично присъствие, допълва организаторът.
Музикалната кариера на Фабио Армилиато минава през и
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
От сутринта и през целия ден продължава надиграването на коледарите по улиците на града. Затворени бяха участъци по централни улици, за да може публиката да се наслади на дефилето на танцуващите състави.
Макар тази завладяваща традиция да съществува само тук, в града, през годините са се обособили две „школи”, отличаващи се със свои специфики при танца. Коледарите от най-стария квартал на Ямбол – Каргона, където се е зародила традицията, играят в плътна редица, с по-тежки стъпки, строгост и обраност в движенията. По друг начин танцуват коледарите от кв. „Баира” – при тях ритъмът е по-бърз, движенията по-разчупени. Има разлики и в облеклото.
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят.
В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.
Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София.
Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.
Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.
През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен".
"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.
Фестивалът "Вода" се организира
Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“.
Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават организаторите.
„В разговор с водата“ (Из моeто проучване на водата) е текущ проект посветен на изследването на водната стихия в нейните исторически, екологични, контекстуални и естетически измерения. Чрез използването на различни медии се развива потенциален разказ за водата като главен герой“, разказват от екипа.
По думите им в центъра на работата е диалогът с водата, който провеждам в продължение на няколко сесии с помощта на OpenAI ChatGPT 4.0. В този диалог се разглеждат историята на произхода на водата, нейната роля в човешката история, сегашното състояние в контекста на климатичната криза и бъдещето на водата и човечеството, както и множество нейни тайни кат
Испанският актьор Начо Герерос пристига в България по повод 15-ата годишнина на „Би Ти Ви комеди“, която се отбелязва днес. Това съобщават от „Би Ти Ви медия груп“.
По думите им Начо Герерос, познат на българската публика като Коке от сериала „Новите съседи“, ще се срещне с почитатели в края на месец ноември.
„Би Ти Ви комеди“ стартира на 1 октомври 2009 г. като уникален канал за българския телевизионен пазар, който предлага само и единствено комедийна и забавно-развлекателна програма 24 часа в денонощието“, посочват от медийната група.
До няколко седмици ще започне излъчване и на премиерният сериал „По-пълна къща“, който е своеобразно продължение на ситкома „Пълна къща“ от 1987 г.
Срещнат ли се групи от двете школи – надиграването достига връхната си точка. Във въздуха се усеща напрежение, всяка куда иска да се докаже своя майсторлък. А това се превръща и в най-голямата атракция за публиката. Танцовият „сблъсък” приключва с приятелски поздрав между „станениците” – ръководителите на кудите.
Ямбол днес отново е изпълнен с хора, върнали се в родния си град, за да съпреживеят атмосферата на коледарския празник, която помнят от деца. Стотици пък са участниците във фестивала всяка година, за които е въпрос на чест да демонстрират по най-добрия начин мъжкия буенек.
Традицията на танцуващите коледари е с над 100-годишна история. На многообразието, колорита и уникалния тип на коледуването тук, е посветен изследователски труд, издаден през 2018 г. Негови автори са двама изтъкнати български фолклористи – проф. Георг Краев и проф. Николай Ников. От 2018 г., когато се отбеляза символично вековен юбилей на Ямболски коледарски буенек, името на фестивала бе защитено като запазена марка на града.